HABERLER

YUMURTA SEKTÖRÜ KRİZİN EŞİĞİNDE

2015’te kuş gribi yüzünden zor günler geçiren yumurta sektörü, kayıt dışı tavukçuluğun yarattığı haksız rekabet ve maliyetin altındaki satışlar nedeniyle ekonomik kriz tehdidi altında.
 
Yaklaşık 4 milyar TL ciroya sahip, 100 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlayan yumurta sektöründe,  yurt içi ve yurt dışında düşen yumurta fiyatları ve maliyetlerin altındaki satışlar üreticileri iflasın eşiğine getirdi. Son 1 ayda 6 firma iflas etti, birçok firma da ekonomik yönden zor durumda. 2016 yılının ilk dört ayında yumurta ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında %20, tutar bazında ise %36 azaldı. 2015 yılının ilk 4 ayında 130 milyon dolar olan yumurta ihracatı bu yılın aynı döneminde 84 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yumurtanın ihracat fiyatı ise son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi ve kilosu 1 doların altına düştü.
 
Ekonomik sıkıntılar içinde üretimini sürdürmeye çalışan yumurta üreticileri, bir yandan da kayıt dışı tavukçuluğun yarattığı haksız rekabet ile boğuşuyor. Son 2-3 yıldır artış gösteren kayıt dışı tavukçuluğun kayıtlı üretim yapan ve vergi veren üreticiyi derinden etkilediğini belirten YUM-BİR Başkanı Hasan Konya,“Yumurta üreticileri olarak ulusal bir hedef olarak belirlediğimiz “çiftlikten sofraya gıda güvenliği” yaklaşımı maalesef son yılların en çok aşınan kavramlarından biri haline geldi. Kayıtsız, onaysız, üretim standartları yerine getirilmeden üretilen yumurtalar, yumurta ve etiketleme tebliğine aykırı olarak pazarlanıyor. Bu tür işletmelerin kim tarafından kurulduğu, nerede üretim yaptığı ve ürünlerini kime hangi koşullarda pazarladığını bilmek mümkün değil” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN
Yağ İskelesi Cad. No:11 D:16 Kocatepe / İSTANBUL
© Tüm Hakları Saklıdır. İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İşadamları Derneği