DUYURULAR

AVRUPA ZEHİRLİ YUMURTA KRİZİNİ DİĞER ÜLKELERE DE YAYMAYA ÇALIŞIYOR

Geçmiş yıllarda, deli dana, dioksin, at eti, salmonella gibi gıda güvenliği krizleri yaşayan Avrupa’nın bu defa da böcek ilaçlı yumurta skandalı ile başı dertte. Başta Hollanda, Belçika ve Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde yumurtalarda fibronil tespit edildi. Kedi ve köpeklerin pire, bit ve kene ilacı olarak bilinen ve gıda amaçlı yetiştirilen hayvanlarda kullanılması yasak olan fibronil maddesinin, dezenfeksiyon işleri yapan bir şirket tarafından yumurtacı işletmelerde kırmızı bite karşı mevzuata aykırı olarak kullandığı tespit edildi. Yapılan araştırmalar sonucu söz konusu ilacın firma tarafından Ocak ayından beri kullandığı anlaşıldı. Avrupa Komisyonu, olaydan 20 Temmuz 2017 tarihinde gıda ve yemlerde uygulanan hızlı alarm sitemi ile haberdar  olduğunu ve sonrasında denetim ve araştırmaların yaygınlaştırıldığını açıkladı. Güçlü ve kapsamlı bir gıda mevzuatına sahip Avrupa Birliği’nin bu tür krizleri yaşaması bir çok insana şaşırtıcı gelmiş ve AB’nin gıda güvenliği sistemin sorgulanmasına neden olmuştur.
 
Bu durumdan rahatsız olan Avrupa Birliği birkaç gün önce yaptığı açıklamada Avrupa dışında içinde Türkiye’ninde bulunduğu 16 ülkede  daha  böcek ilaçlı yumurtalara rastlandığını iddia ederek suçu yaymaya çalışmaktadır . Bu açıklamanın hiçbir dayanağı yoktur ve asılsızdır. Yumurta üreticileri olarak bu açıklamada ülkemizin adının geçirilmiş olmasını tamamen kasıtlı bulmaktayız. Bu ülkemize ve yumurta üreticilerine atılmış bir iftiradır.
 
Ülkemizde yumurtanın üretilmesi ve pazarlanması mevzuat ile belirlenmiş olup, yumurta üretimi yapan tüm ticari işletmeler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izinli ve onaylıdır. Öte yandan yumurta Bakanlığın rutin   gıda denetimlerinin   dışında 10 yıldır “Ulusal Katkı ve Kalıntı İzleme Programı ” çerçevesinde ilave olarak denetime tabidir. Her ay işletmeler Bakanlık yetkilileri tarafından ziyaret edilerek yem ve yumurta örnekleri alınmakta gıda mevzuatına göre gerekli analizler yapılmaktadır. Bugüne kadar yapılan denetimlerde   yumurtalarda insan sağlığını riske edecek fibronil veya benzeri bir   maddeye rastlanmamıştır.
Türkiye Dünya yumurta üretiminde ve ticaretinde önemli bir konuma sahip.

Türkiye yumurta üretimi ve ihracatında önemli bir konuma sahiptir. Dünya Yumurta üretimde 9. sırada bulunan ülkemiz, dünya yumurta ihracatında Amerika ve Hollanda’dan sonra üçüncü sırada bulunmaktadır. Muhtemelen bu yılın sonunda ihracatta ikinci sıraya yükselmemiz söz konusudur.2016 yılının ilk 8 ayında 162 milyon dolar olan ihracatımız bu yılın ilk 8 ayında %48 artarak 240 milyon doları ulaşmıştır. Türk yumurtası dış pazarlarda kalitesi ve güvenilirliği ile yer edinmiş ve bugüne kadar ihraç ettiğimiz hiçbir ülkeden sağlık nedeniyle yumurtalarımız dönmememiştir.
 
Sonuç olarak tüketicilerimiz ticari kaygılarla ve kasıtlı yapılan başka ülkelerin açıklamalarına değil kendi ülkemizin resmi makamların açıklamalarına itibar etsin, kendi üreticisine güvensin, ambalajlı ve üzerinde işletme numarası olan yumurtaları tüketmekten vazgeçmesin.
BİZE ULAŞIN
Yağ İskelesi Cad. No:11 D:16 Kocatepe / İSTANBUL
© Tüm Hakları Saklıdır. İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İşadamları Derneği